Szemle
2025/1
Vincze Loránt az Európai Parlament Kisebbségi Munkacsoportjának új elnöke
2025. január 23.
Az Európai Parlament Hagyományos Kisebbségek, Nemzeti Közösségek és Nyelvek Frakcióközi Munkacsoportja (rövidebb nevén Kisebbségügyi Munkacsoport) 2025. január 15-én alakult újjá. Az egyetlen uniós kisebbségi fórum munkájának folytatását közel 40, valamennyi politikai csoportból érkező EP-képviselő támogatta.
A FUEN elnöke, Vincze Loránt, az Európai Parlament képviselője (RMDSZ, EPP) lett a Munkacsoport elnöke. Az új elnök javaslatára Gál Kinga (Fidesz, Patrióták), aki két évtizede vesz részt a munkacsoport munkájában, a Munkacsoport tiszteletbeli elnöke lett.
Az előző ciklusban a Munkacsoport három társelnökkel működött, a jelenleg felálló rendszerben egy elnököt választottak, akinek a munkáját alelnökök segítik.
Január 23-án választotta meg a Munkacsoport négy alelnökét, név szerint a lengyelországi sziléziai kisebbséget képviselő Łukasz Kohut (EPP), a vajdasági magyarokat képviselő Vicsek Annamária (Patrióták), a finnországi svéd kisebbséget képviselő Anna-Maja Henriksson (Renew) és a valenciai Vicent Marzà Ibáñez (Zöldek-EFA).
A negyvenéves múltra visszatekintő Munkacsoport iránti magas szintű támogatás bizonyítja, hogy számos, újonnan megválasztott és tapasztalt képviselő is fontosnak tartja, hogy az Európai Unió foglalkozzon az őshonos nemzeti és nyelvi kisebbségek helyzetével, és uniós keretrendszert biztosítson védelmükre.
Bővebben:
- https://vinczelorant.eu/hu/vincze-lorant-az-europai-parlament-kisebbsegi-intergroupjanak-uj-elnoke/
Háttér:
A Hagyományos Kisebbségek, Nemzeti Közösségek és Nyelvek Frakcióközi Munkacsoportja (rövidebb nevén Kisebbségügyi Munkacsoport) 1983-ban alakult meg; kezdetben a nyelvi kisebbségekre és a kisebbségi nyelvekre helyezte a hangsúlyt. Aktivizmusa számos, az Európai Parlament által elfogadott jelentés megfogalmazásához hozzájárult. A munkacsoport platformot biztosít az egyes kisebbségi közösségeknek, hogy problémáikra felhívhassák a figyelmet, valamint kapcsolatot teremt a politikusok, nemzetközi szervezetek, a tudományos szféra és az érintett kisebbségek között. A munkacsoportot rendszerint minden új EP ciklus elején újjáalakítják a képviselők.
A Munkacsoport ülései lehetőséget nyújtanak a kisebbségi közösségeket érő jogsértések, kihívások megvitatására, de egyúttal a jó gyakorlatok megosztására is.
A munkacsoport 2014-ben elfogadta a strasbourgi manifesztumot, amely a nemzeti kisebbségek alapvető jogait határozza meg, és mintául szolgálhat egy jövőbeli uniós kisebbségvédelmi rendszernek is. 2019 májusában pedig a Brüsszeli deklarációt fogadták el az európai kisebbségek ügyének hosszú távú, uniós szintű támogatása céljából.
Bővebben:
- Manzinger Krisztián: Konstruktív párbeszéd vagy párhuzamos monológok? Az Európai Parlament nemzetiségi vonatkozású tevékenysége 2014–2019 között. Kisebbségi Szemle, 2018/4. (7-26.)