

Gróf Apponyi Albert trianoni védőbeszédének utolsó mondata 1920-ban: “Önök most megásták Magyarország sírját, de Magyarország ott lesz a temetésén mindazon országoknak, amelyek most itt megásták Magyarország sírját.”

Bár hivatalosan lezárult a jelentkezés a ,,Kisebbségvédelem Európában” nyári egyetemre, a nagy érdeklődésre, valamint a nyári egyetem online jellegére tekintettel a szervezők arra a döntésre jutottak, hogy meghosszabbítják a jelentkezési határidőt, 2020. június 15-éig. A jelentkezés módja változatlan, a jelentkezéshez az alábbi dokumentumokat kérjük az npkikjinyariegyetem@gmail.com e-mail címre kérjük elküldeni:
-
A Kisebbségi Jogvédő Intézet honlapjáról (www.kji.hu) letölthető regisztrációs ív
-
Magyar nyelvű, fényképes szakmai önéletrajz
-
Motivációs levél
-
Hallgatói jogviszony igazolás (alap, mester, osztatlan vagy doktori képzésről), illetve végzett jelentkezők esetén a diploma másolata”
A Székely Nemzeti Tanács által benyújtott kezdeményezést 2020. május 6-ig legalább hét ország egymillió állampolgárának kell támogatnia ahhoz, hogy az az Európai Bizottság asztalára kerüljön. A SZNT kezdeményezése arra kéri a brüsszeli testületet, hogy biztosítson egyenlő lehetőségeket az uniós alapokhoz való hozzáférésre a fejlődés és a kulturális sokszínűség fenntartása érdekében.
Brüsszeli fókuszban a restitúciós jogsértések – Uniós jogi alapon közelíti meg a kérdést a budapesti Kisebbségi Jogvédő Intézet
Az Európai Bizottság elismerte az uniós jog alkalmazhatóságát a visszaszolgáltatási közigazgatási döntések tekintetében, feltéve, hogy azok Románia csatlakozása után születtek – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Csóti György. A restitúciós jogsértéseket másfél éve összegző budapesti Kisebbségi Jogvédő Intézet igazgatója szerint két nagy csoportja van a jogsértéseknek Erdélyben: az egyik a visszaállamosítások, a másik a restitúciós törvény szabotálása, a végrehajtás vég nélküli elodázása.
Alapvetően fontos, hogy az Európai Bizottság tárgybeli kérdésünkre írásban válaszolva kifejtette: a restitúciós döntések az uniós jog alkalmazási körébe tartoznak!
KRÓNIKA: Pataky István • 2019. augusztus 28. Fotó: Székelyhon
KJI a Délvidéken
Friss képek a találkozókról...
MUNKALÁTOGATÁS
Kárpátalja 2019.

KJI a Délvidéken
Csak az a kérdés, ráérünk-e egy aláírásra a nemzetért
CSÓTI GYÖRGY A KARC fm RÁDIÓBAN
Kisebbségvédelem Európában Nyári Egyetem
Befejeződött a martonvásári Kisebbségvédelem Európában Nyári Egyetem. A kárpát-medencei magyarok jogvédelme iránt érdeklődő, azért tenni is akaró tizenöt fiatal többsége Erdélyből és Kárpátaljáról érkezett. A trianoni utódállamokban szülőföldjén élő magyarok másodrangú állampolgárként jogvédelemre szorulnak. A hallgatókban tudatosodott , hogy bár vannak (gyenge) lehetőségek a nemzetközi porondon, de alapvetően magunkra vagyunk utalva, mi kárpát-medencei magyarok.
Az órarendből kiderül, neves politikusok, jogtudósok és gyakorló jogvédők tartottak előadásokat. Darcsi Karolina sajnos nem tudott eljönni Kárpátaljáról az ott folyó választási kampány hajrája miatt. Helyette Rákóczi Krisztián, a NPKI kommunikációs és kutatási referense ismertette Kárpátaljáról frissen készült tanulmányát. Első este a hallgatók számára meglepetésként Csáky Pál egyfelvonásos színdarabja került bemutatásra a martonvásári Brunszvik – Beethoven Kulturális Központban. Másnap délután Székesfehérvár nevezetességeivel ismerkedtek a fiatalok. Úgy tűnt, nyári egyetemi sorozatunk oktatás melletti másik célkitűzése is sikeres volt ez alkalommal is, barátságok, később gyümölcsöző ismeretségek születtek a résztvevők között. Valamennyien jó tanulók, fegyelmezett emberek voltak, ezért szeretettel várjuk őket jövőre Nyári Alumni Egyetemünkön is – várhatóan Dunaszerdahelyen.
Csóti György igazgató